Bútorok

Hogyan ápoljuk fa bútorainkat

Tömörfa bútorok ápolása

A fa bútorok csodálatos darabok lehetnek a lakásban, melyek hosszú élettartamot és időtállóságot ígérnek. Azonban, hogy ezek a bútorok valóban időtállóak legyenek, rendszeres karbantartásra van szükségük. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tarthatóak karban a fából készített bútorok.

Páratartalom hatása a fa bútorok esetében

A páratartalom változásával a fa is változhat. Például az asztallapok egyenetlenné vagy enyhén hajlottá válhatnak. A tölgyön és a bükkön csillag alakú repedések alakulhatnak ki az erezet között. Ezeknek a repedéseknek nincs hatása az élettartamra. A tömörfát lélegezni kell hagyni, ezáltal a szoba páratartalmához tud igazodni. Kérjük, soha ne fedje le ezeket a bútorokat nem légáteresztő anyaggal, például műanyag vagy olajosvászon terítővel 12 óránál hosszabb időre! Ha a fa nem lélegzik, meg fog repedezni. Ez különösen a tömör bükkből készült asztallapokra igaz. A szabályosan kezelt és kiszárított fát általában 30%-tól 60%-ig terjedő relatív páratartalomra készítik. A relatív páratartalmat hygrométerrel mérik. A fabútorokat nem szabad ingadozó páratartalmú szobákban tartani, mivel a fa alkalmazkodik a körülményekhez, és ez tönkre is teheti a bútort. Kerülje a fűtetlen padláson, alagsorban vagy melléképületekben való tárolást! Védje a bútort a radiátorokból vagy más helyről származó hőtől! Beltéri lakásbútorát soha ne használja a kertben vagy a teraszon!

A fa természetes anyag, ezért a belőle készült bútor mindig is egyedi lesz. Az erezet és a bütykök a fa természetes velejárói, ezért nincs két tökéletesen egyforma, keményfa bútor. A fa állandóan változik, ezért a belőle készült bútorok színe és szerkezete is módosul az egész élettartamuk alatt. Sok fafajtánál az első időszakokban figyelhető meg jelentős színbeli változás. Az első hónapokban hagyja lefedetlenül bútorát annak érdekében, hogy elkerülje a vázák vagy hasonló tárgyak által okozott foltokat. Minél több napfény éri a bútort, ez a folyamat annál gyorsabban halad előre. Ezt a folyamatot úgy lassíthatja le, hogy óvja bútorát a napfénytől és a páratartalom változásaitól. Vizet csak kis mennyiségben szabad használni és azonnal le kell törölni, ha kiborult. Használjon teljesen kicsavart anyagot a törléshez.

Mit tegyünk a kiömlött folyadékkal és a foltokkal

A tömörfa egy higroszkópos anyag, ami azt jelenti, hogy felszívja a környezetéből a vízmolekulákat. Ezért fontos, hogy a kiömlött anyagokat azonnal fel kell törölni a lehető leghamarabb.

  • 1. lépés: Azonnal itassa fel a kiömlött anyagot. Így sokkal könnyebb lesz megszabadulni a fán lévő foltoktól, vagy megelőzni azt.
  • 2. lépés: Mikroszálas kendővel törölje le a felesleges folyadékot a felületről.
  • 3. lépés: Ha további tisztításra van szükség, langyos vízbe mártott és kicsavart, nedves mikroszálas kendőt használjon a felület tisztításához.
  • 4. lépés: Törölje le a felületet egy száraz ruhával, hogy a felület ne maradjon nedves.
  • 5. lépés: Foltosodás esetén ismételje meg a 3. és 4. lépést. Ezúttal használjon nem súroló hatású tisztítószert (tömörfa bútorokhoz ajánlottat).
  • 6. lépés: Ha a folt továbbra is fennáll, akkor forduljon asztalos szakemberhez!

 

Olajjal kezelt felületek ápolása

Használjon tiszta, száraz vagy szappanos/enyhe mosószeres vízbe áztatott, jól kicsavart ruhát, utána azonnal törölje le! A tömörfa bútorok felületének tisztítására a kereskedelemben kapható fabútor ápolószerek a legideálisabbak, ezeket a rajtuk feltüntetett használati útmutató szerint használja!

Lakkozott felületek ápolása

Használjon tiszta, száraz vagy tiszta vízben kiöblített, kicsavart ruhát! Vegye figyelembe, hogy bizonyos fényezett felületű régi és stílbútorok egyáltalán nem bírják a nedvességet! A legtöbb lakkozó anyag kezelhető szappannal és enyhe tisztító szerekkel. A mattá vált felületeket kezelje jó minőségű fényezőanyaggal! Kérjük, kövesse a fényezőanyag használati utasítását! Ne használjon szilikont tartalmazó szereket! A lakkozott felületű bútorok dörzspapírral való kezelését csak szakember végezze!
NE FELEDJE! A napfény minden bútorra hatással van, még a legszíntartóbbak is megfakulhatnak. Ezért minden fa, szövet és bőrbútort óvni kell a közvetlen napfénytől.

A tömörfa bútorok karbantartása és ápolása rendkívül fontos, ha hosszú élettartamot és szépséget szeretnénk biztosítani a bútorok számára. A tisztítás és az olajozás segítségével megakadályozhatjuk a károsodásokat és megőrizhetjük a fa nedvességtartalmát. A viaszolás segíti eltávolítani a karcolásokat és az apró sérüléseket a fafelületről, míg a hővédelem segít megakadályozni a forró edények és tálak által okozott károkat. A megfelelő használat és a rendszeres karbantartás hozzájárulnak ahhoz, hogy tömörfa bútoraink évtizedekig szépek és időtállóak maradjanak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük